Nasıl Ürün Satarım?

"Kişisel Yayıneviniz" ilkesinden yola çıkan Oblado'nun renkli dünyasında paylaşacağınız dökümanlarınızın kullanıcılara en doğru ve verimli yoldan ulaşması için aşağıda yer alan açıklamaları dikkatlice inceleyiniz:

Kişisel yayınevinizi oluşturmak, satış hakkına sahip olduğunuz içerikleri okuyucularınızın beğenisine sunmak, içeriğinizi geniş pazarlarda tanıtmak ve gelir elde etmek Oblado ile çok kolay.  Oblado ile ürünlerinizin beğenilerini, aldığı yorumları, incelenme, satış verilerini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Öncelikle Oblado’ya “Satıcı / Yazar” modunda  kayıt olun.

Profilinizden “Doküman Yönetimi” -> “Doküman Ekle” menüsünden dokümanı eklenmesi için gerekli forma ulaşın, bilgilerinizi doldurun sözleşmeyi onaylayın ve içeriğiniz satışa hazır.  Oblado yöneticilerinin dokümanınızı incelemesi ve onaylaması durumunda işte dokümanınız satışa hazır.

Döküman ekleme adımlarını takip ederken aynı zamanda dökümanınız için belirlediğiniz bedeli girerken sistemimiz otomatik olarak alacağı komisyon oranını hesaplayarak yapılacak satıştan kazanacağınız miktarın bilgisini de vermektedir.

1-DÖKÜMAN TANITIMI

Satışlarınızı arttırmak için dökümanınızı aşağıdaki adımları takip ederek daha işlevsel hale getirin:
a-Ürününüzü en uygun kategoriye yerleştirmek ürününüzü daha kolay ulaşılabilir hale getirecektir.Doğru kategori seçimi için ana ve alt başlıkları inceleyin,benzer içeriklerin hangi kategorilerde yer aldığına bakın ve doğru konumlandırma yapın.
b-Dikkat çekici bir başlık seçin.
Dökümanınızın başlığının ve içeriğinin net olmasına dikkat edin.. Oblado.com açıklama, döküman adı gibi alanları google başta olmak üzere diğer arama motorlarının SEO (Search Engine Optimization) hizmetine dahil etmektedir.Alıcıların hangi kelimeleri aratarak sizin dökümanınıza ulaşabileceklerini iyi düşünün.
Dökümanınızın içeriğinin daha net anlaşılması ve takipçilerinizle aranızda bir iletişim kanalı oluşturmanızın açısından kendinizle ilgili bilgilerinizi paylaşmayı unutmayın.Ayrıca dökümanların ziyaret sayılarını ve satışını arttırmak için;sosyal medya paylaşım butonları ile sosyal medya hesaplarınız ile paylaşımda bulunabilirsiniz.Döküman'ın "pazarla" seçeneğinde karşınıza çıkan Iframe ile çıkan HTML kodunu herhangi bir sayfada kullanarak kişisel reklamınızı yapabilirsiniz.Ya da Oblado.com içerisindeki reklam alanlarına reklam verebilirsiniz.


2-VİTRİN

Vitrin;Oblado'nun ana sayfasında ya da kategorilerin sayfalarında gösterilen ilgili dökümanlardır.
En çok incelenen,en çok satan, en fazla ziyaret edilen dökümanlar burada listelenir.Bu alan reklam amacıyla kullanıldığıiçin ücretli olup, kullanıcılar dökümanlarını "pazarla" opsiyonunu kullanarak burada, belirlenen tarife çerçevesinde sergileyebilirler.
Site yönetimi tarafından belirlenen tarifeler dahilinde "satıcı" kullanıcılar "vitrin" de dikkat çekici bölümlere dökümanlarını konumlandırabilir.


3-ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
Kullanıcılar word,pdf,powerpoint,tiff,zip formatlarında ve satmaya/yaymaya yetkili dökümanları sisteme yükleyebilir.
Döküman ekleme sırasında virüs taraması yapılır,virüs içerdiği tespit edilen dökümanlar sisteme yüklenemez.
"Satıcı"  kullanıcılar ekledikleri dökümanın kaç kere incelendiğini, indirildiğini, dökümanla ilgili yapılan yorumları dökümanın sayfasından takip edebilirler.
Kullanıcılar istedikleri zaman dökümanlarını güncelleyerek  dökümanlarını satın almış olan kullanıcılarla ücretsiz olarak paylaşabilir.
Dökümanlarla ilgili yapılacak yorumların içeriği ile ilgili detaylı bilgi site kullanım kurallarında yeralmaktadır.Yapılan yorumlarda uygunsuz,etik dışı içerik tespit edilirse  kullanıcılar site yönetimi ile irtibata geçebilir gerek görülürse yorumlar site yöneticisi tarafından kaldırılabilinir.


4-SİSTEM NASILÇALIŞIYOR

Paylaşmak istediğiniz dökümanınızı, sitemize ücretsiz üye olduktan sonra ,sistemimize kolayca yükleyerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz:
Sistemimize "satıcı" kullanıcı olarak üye olduktan sonra "profilim" menüsü altında yer alan " hesap bilgilerim" bölümünden "döküman yönetimi" menüsünden eklemek istediğiniz dökümanınızın yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.
"Döküman Yönetimi" bölümünü aynı zamanda satın almak isteyebileceğiniz dökümanlar için de kullanabilirsiniz.
Döküman ekleme adımlarını takip ederken aynı zamanda dökümanınız için belirlediğiniz bedeli girerken sistemimiz otomatik olarak alacağı komisyon oranını hesaplayarak yapılacak satıştan kazanacağınız miktarın bilgisini de vermektedir.
Dökümanınızın yükleme işlemi tamamlandıktan sonra ürününüz site yönetimi tarafından kontrol edilerek satışa hazır hale gelecektir.
Gerçekleşen her satın alma işleminin ardından satıcı kullanıcılara bilgilendirme e-postası ulaştırılacaktır.
Satışa çıkardığınız ürününüzü dilediğiniz zaman "döküman yönetimi" menüsünden güncelleyerek kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.
Hesap İşlemlerim menüsü altında yer alan muhasebe bölümünden satışlarınızı,fatura bilgilerinizin takibini kolayca yapabilirsiniz.
Dökümanlarınzla ilgili görüntülenme,satış miktarı,satış tutarları ile ilgili önemli bilgilere de Hesap işlemlerim menüsünde yer alan "istatistik" bölümünden hızlıca ulaşabilirsiniz.
"Bildirim" bölümü aracılığı ile site yönetimi ile kolayca iletişime geçebilirsiniz.
Dökümanınızın satışı gerçekleştikten sonra kazanımınızı dilediğiniz zaman talep edebilirsiniz.


4-FİYATLANDIRMA,ÜCRET,KOMİSYONLAR

Dökümanınızın satışı için talep edeceğiniz miktarı kendiniz belirliyorsunuz.Belirlenen miktara göre sistem Oblado'nun uyguladığı komisyon oranını hesaplayarak yapılacak satıştan satıcıya kalacak tutarın bilgisini otomatik olarak vermektedir.Uygulacak komisyon oranları ürünün bedeline göre ayarlanmakta olup detaylı bilgi için satış/ödemeler/komisyonlar bölümünü inceleyebilirsiniz.
 

 

 

SATICILAR İÇİN İPUÇLARI

 • Paylaşmak istediğiniz dökümanın  uygun olacağı kategoriyi seçerek ürününüzün daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlayın.

 

 • Dökümanınızın başlığının ve içeriğinin net olmasına dikkat edin.. Oblado “Açıklama”, “Döküman Adı” gibi alanları Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının SEO (Search Engine Optimization) hizmetine dahil etmektedir. Oblado içinde ve Google, Bing, Yandex gibi arama motolarından alıcıların hangi kelimeleri aratarak sizin dökümanınıza ulaşabileceklerini iyi düşünün.
 • Dökümanınızın içeriğinin daha net anlaşılması ve takipçilerinizle aranızda bir iletişim kanalı oluşturmanızın açısından kendinizle ilgili bilgilerinizi “Yazar Hakkında” bölümünde paylaşmayı unutmayın. Ayrıca dökümanların ziyaret sayılarını ve satışını arttırmak için;sosyal medya paylaşım butonları ile sosyal medya hesaplarınız ile paylaşımda bulunabilirsiniz. Döküman'ın "Pazarla" seçeneğinde karşınıza çıkan Iframe ile çıkan HTML kodunu herhangi bir sayfada kullanarak kişisel reklamınızı yapabilirsiniz.Aynı zamanda Oblado.com içerisindeki reklam alanlarına reklam verebilirsiniz.
 • En çok incelenen,en çok satan, en fazla ziyaret edilen dökümanlar Oblado Vitrininden listelenir. Bu alan reklam amacıyla kullanıldığıiçin ücretli olup, kullanıcılar dökümanlarını "Pazarla" opsiyonunu kullanarak burada, belirlenen tarife çerçevesinde sergileyebilirler.
 • Site yönetimi tarafından belirlenen tarifeler dahilinde "satıcı" kullanıcılar "vitrin" de dikkat çekici bölümlere dökümanlarını konumlandırabilir.
 • Kullanıcılar word,pdf,powerpoint,tiff,zip formatlarında ve satmaya/yaymaya yetkili dökümanları sisteme yükleyebilir.  Sistemin desteklemediği bir formatta doküman eklenmesi istenirse site yöneticisi ile iletişime geçilebilir.
 • Döküman ekleme sırasında virüs taraması yapılır,virüs içerdiği tespit edilen dökümanlar sisteme yüklenemez.
 • "Satıcı"  kullanıcılar ekledikleri dökümanın kaç kere incelendiğini, indirildiğini, dökümanla ilgili yapılan yorumları dökümanın sayfasından takip edebilirler.
 • Kullanıcılar istedikleri zaman dökümanlarını güncelleyerek  dökümanlarını satın almış olan kullanıcılarla ücretsiz olarak paylaşabilir.
 • Dökümanlarla ilgili yapılacak yorumların içeriği ile ilgili detaylı bilgi site kullanım kurallarında yer almaktadır.  Yapılan yorumlarda uygunsuz,etik dışı içerik tespit edilirse  kullanıcılar site yönetimi ile irtibata geçebilir gerek görülürse yorumlar site yöneticisi tarafından kaldırılabilir.
 • Dökümanınızı tanıtan görsel birden çok öğeyi  kullanabilirsiniz. Doküman resimleri listesine ekleyebilirsiniz.
 • İçeriğinizi tek bir doküman olarak yüklemeniz gerekmez. Birden çok doküman yükleyerek tek bir içerik seti oluşturabilir, paket halinde satışa sunabilirsiniz.
 • Fiyatlandırmanıza karar verin.Komisyon ve ödemeler ile ilgili site yöneticisiyle irtibata geçin.Veya sitede yer alan komisyon oranlarını inceleyerek site yöneticinizle irtibata geçin
 • Sipariş, satış ve ödeme bilgilerinizi “Hesap İşlemleri” -> “Muhasebe” bölümünden takip edin.